Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-19 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Spájanie seniorov s deťmi je prospešné
Novinky
28.06.2022
Výstavba domova pre seniorov - otvorenie december 2022
Súkromný domov pre seniorov sa buduje v malebnej dedinke Stará Voda obklopený lesmi Slovenského rudohoria.    Otvárame v decembri 2022. Miesto si mô... čítať celé
02.06.2022
Ako pokračuje výstavba - otvorenie december 2022
Teplejšie dni už prišli a spolu s nimi naši pracovníci usilovne pracujú na tom, aby sme mohli čoskoro otvárať domov pre seniorov. Ďakujeme Bohu, že se... čítať celé
07.02.2022
Zima sa blíži ku koncu
Zima sa blíži ku koncu a my pokračujeme. Pomaly, ale isto sa stavba opäť rozbehne, aby bol domov pre Vás pripravený v decembri 2022 na otvorenie. čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Spájanie seniorov s deťmi je prospešné
16.08.2021

Celé dejiny ľudstva bola staroba obdobím múdrosti a odovzdávania pokladu životnej skúsenosti a odvahy mladým ľuďom. V súčasnosti nie vždy tomu tak je. Ukazuje sa však, že to má veľa výhod.

Ako tieto spoločné aktivity obohacujú seniorov?

Lekári konštatovali zlepšenie všetkých dôležitých funkcií u starých ľudí, iskru v očiach a zvýšený záujem o život. V priebehu medzigeneračných činností nadovúdajú senioripocit užitočnosti, rastie tiež ich sebadôvera a sebaúcta, rastie schopnosť vyrovnať sa s chorobami, zlepšuje sa  motivácia a vnímanie seba samého, vytvárajú si nové priateľstvá, čím dochádza k obmedzovaniu ich sociálnej izolácie. Seniorom sa vďaka medzigeneračným činnostiam naskytá príležitosť komunikovať s deťmi, hrať sa s nimi, čítať im, pomáhať im pri domácich úlohách, chodiť s nimi na prechádzky a ihriská, tráviť s nimi dni voľna, čiastočne sa aj o ne starať, odovzdávať im lásku, skúsenosti a porozumenie. Prostredníctvom aktivít podobného charakteru je možné docieliť opätovné zmobilizovanie vnútorných síl starších ľudí a ich osobnostného potenciálu za účelom ich znovuzapojenia do aktívneho prežívania staroby.

 

 

Ako obohacujú medzigeneračné aktivity deti?

Keď spoločné činnosti seniorov a detí začali skúmať odborníci, prišli na to, že prinášajú deťom viacero benefitov: 

  • Pri styku so staršími ľuďmi deti nadobudnú zmysel pre zodpovednosť, veľkorysosť, solidaritu a naučia sa tolerancii.
  • Aktivizácia a vzájomné prepojenie detí a starších ľudí má pozitívny dopad na postoj k vyučovaciemu procesu, nielen na správanie žiakov, ale aj na skupinovú spoluprácu a zapojenie sa do aktivít.
  • Deti, ktoré sa v škole stretnú s rozličnými etapami života a sú vystavené realite starnutia, lepšie vnímajú pojem času a získajú konkrétne oporné body pre porozumenie limitov a osobných dejín.
  • Mladí ľudia prijímajú cez spomienky starších ich dedičstvo a môžu sa tak ako jednotlivci lepšie etablovať. Prepojením spomienok spolu so svedectvom vlastného dlhého života odovzdávajú starší mladším nielen rozmer minulosti, ale otvárajú im aj budúcnosť.
  • Skúsenosti zo škôl ukazujú, že spolupráca rozličných generácií uľahčuje používanie písomného a ústneho prejavu. Učitelia spozorovali kvalitatívny prínos nielen v písomných školských prácach žiakov, ale aj zlepšenie čítania.

Opatrovateľské služby
Upratovacie služby
Kontakty
Call centrum
Call centrum
(Po-Pia, 8-19 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk